Kolekcja kolorowych modeli samochodów ustawionych na półkach, w różnych rozmiarach i stylach, zajmujących całą przestrzeń kadru.

Zbieranie

Jeśli Twoim talentem jest Zbieranie (INPUT) to uwielbiasz gromadzić informacje, pomysły, artefakty, a nawet relacje. Twoim życiowym napędem jest posiadanie zasobów, by móc pomagać innym – czy to wiedzą, rzeczami, czy konkretnymi narzędziami. Jesteś takim chodzącym bankiem danych, może nawet swoistą Wikipedią.

Uwielbiasz wykorzystywać to, co zgromadziłeś, by być namacalną pomocą dla innych. Uwielbiasz szukać nowych informacji, jesteś ciekawy świata i lubisz też korzystać z narzędzi, które mogą ułatwić ci proces uczenia się, tak abyś mógł osiągnąć większe cele, co przełoży się na lepsze wyniki w przyszłości.

Dla mnie talent ZBIERANIE to taki odkurzacz, który zasysa z otaczającej mnie przestrzeni bardzo wiele – jeśli nad tym nie panujesz, ogrom zabranych rzeczy może być przytłaczający i trochę czyni z Ciebie „śmieciarza”. Jeśli jednak włożysz do tego odkurzacza filtry i zadasz sobie pytanie: kiedy i do czego konkretnie tego użyję ?– masz szansę gromadzić tylko to, co naprawdę użyteczne i stać się rasowym „kolekcjonerem”.

Dla mnie takim „śmietnikiem” była kiedyś moja biblioteczka, która pękała w szwach, bo każdy spacer obok księgarni kończył się zostawieniem tam połowy wypłaty. Do tego dochodziła ogromna frustracja – każdego wieczoru kładąc się spać, omiatałam wzrokiem moje „półki wstydu” z palącym policzki uczuciem: „kiedy ja to wszystko przeczytam?„…Dwa lata zajęło mi zbudowanie systemu dotyczącego książek, który w dużym uproszczeniu opisałabym tak:

  • mam jeden mały regał Billy z IKEA (mieści około 120 sztuk średniej grubości książek) – to cała moja „pojemność” książkowa. Jeśli chcę wstawić tam nową książkę, jakaś inna musi ustąpić jej miejsca. Najpierw oczywiście musiałam sporo rozdać (większość wywiozłam do biblioteki szkoły w której kiedyś pracowałam), by nie mieć nadmiaru.
  • od kilkunastu m-cy czytam głównie (90%) e-booki (choć nadal uwielbiam „zaciągać” się zapachem świeżo zadrukowanego papieru 😉 )
  • od jednego z trenerów zaadaptowałam metodę „pierwszych 100 stron” – jeśli po przeczytaniu 100 stron książka wciąga, chcę ją dokończyć, czytam dalej. Jeśli nie, porzucam ją bez żalu – nie mam tyle lat życia by przeczytać absolutnie wszystko.
  • jeśli przeczytana do końca książka mnie zachwyca i a) wiem, że będę do niej wracać w kontekście zawodowym lub osobistym lub b) wiem komu ją podarować, by mu się przysłużyła – kupuję wersję drukowaną…

 

Tyle w dużym uproszczeniu. Ale mój talent ZBIERANIE nie ogranicza się przecież wyłącznie do książek – codziennie robię przegląd social mediów, a co kilka tygodni unfollowuje wiele obserwowanych kont i zaczynam followować inne, często z drugiego brzegu – robię to po to by choć częściowo chronić się przed zamknięciem w jakiejś jednej bańce informacyjnej oraz by poszerzać perspektywę. Natomiast na Fb prowadzę grupę EDU CoachIt która jest pamiętnikiem mojego edukacyjnego ZBIERANIA – wrzucam tam ciekawe artykuły, informacje o webinarach i inicjatywach edukacyjnych, które wpadają mi w oko, tworząc swego rodzaju „giełdę”…pomyśl o tym, jaki Ty masz system dla Twojego Zbierania

Talent ZBIERANIE według definicji Instytutu Gallupa

Jesteś dociekliwy/a. Kolekcjonujesz różne rzeczy – mogą to być zarówno słowa, fakty, książki, cytaty, jak i przedmioty, takie jak motyle, karty z piłkarzami, porcelanowe lalki albo fotografie w sepii. Cokolwiek by to nie było, zbierasz, bo cię to interesuje. Masz typ umysłu, dla którego wszystko jest ciekawe. Świat jest ekscytujący dokładnie dlatego, że jest pełen nieskończonej różnorodności i złożoności. Jeśli dużo czytasz, to nie po to, by skonfrontować swoje teorie z cudzymi poglądami, ale po to, by dodać nowe informacje do własnych archiwów. Jeśli lubisz podróże to dlatego, że każde nowe miejsce oferuje nieznane przedmioty i fakty, które mogą być gromadzone i przechowywane. Dlaczego warte są zachowania? Przechowując je często nie potrafisz powiedzieć, kiedy i po co będą ci potrzebne. Jednak, kto wie, czy kiedyś nie staną się pożyteczne? Mając w głowie wszystkie te potencjalne zastosowania, nie przychodzi ci łatwo wyrzucanie czegokolwiek. Właśnie dlatego stale zbierasz, gromadzisz i przechowujesz. Jest to dla ciebie interesujące i sprawia, że Twój umysł pozostaje ciągle aktywny. Być może któregoś dnia któraś z tych rzeczy okaże się przydatna.

Jeśli Twój talent Zbieranie jest niedojrzały to może się objawiać jako:

  • „śmieciarz” – Twoja pragnienie bycia przygotowanym na każdą okazję by pomóc, może spowodować że gromadzisz zbyt wiele rzeczy nieistotnych, obciążających. Dodatkowo jeśli nie masz zbudowanego systemu do gromadzenia i ODZYSKIWANIA / ODSZUKIWANIA szybko swoich zasobów żyjesz w przepełnieniu i chaosie, które mogą wywoływać Twój niepokój.
  • brak kierunku/fokusu – masz olbrzymi zakres zainteresowań i największym wyzwaniem jest dla Ciebie wybranie specjalizacji. Pamiętaj jednak, że nie masz wystarczających zasobów czasu, by rozwijać się we wszystkich interesujących Cię kierunkach. Łatwo też przeskakujesz z tematu na temat, zafrapowany jego świeżością i nie dokończasz rozpoczętej pracy. Zaprzyjaźnij się z terminem „na dziś”/ „na ten moment” – by wyznaczać kierunek na najbliższy czas, ale nie mieć poczucia „uwiązania” jedną pasją.
  • „zagracony umysł” – niektóre osoby z tym talentem zbierają wspomnienia, myśli, cytaty , fakty i wiedzę. Powoduje to poczucie przepełnienia głowy – by pozbyć się tego poczucia zacznij wykorzystywać zgromadzone fakty w praktyce (input = output) i selekcjonuj to co rzeczywiście chcesz zachować.

Jak rozwijać swój talent ZBIERANIE?

  • szukaj zawodów, które ściśle związane są ze zdobywaniem nowych informacji – takich jak m.in. dziennikarstwo, badania naukowe, sondaże czy nawet edukacja.
  • określ sytuacje w jakich możesz się dzielić z innymi Twoimi zgromadzonymi „skarbami” – gdzie, kiedy i komu możesz służyć taką pomocą?
  • co jakiś czas sprawdzaj i na nowo identyfikuj obszary Twojej specjalizacji i w nich poszukuj aktywnie nowych , przydatnych informacji. Zaplanuj czas na ten rozwój .
  • zbuduj system przechowywania – to może być folder na komputerze, a może po prostu dobry notatnik na wpisy ze szkoleń i zapisywanie ciekawostek. (ja osobiście mam czerwony notes na zapiski ze szkoleń, szary na sprawy biznesowe, a czarny na osobisty dziennik ; natomiast na komputerze w ciągu tygodnia zrzucam wszystko do folderu [TEN TYDZIEŃ,] a w pt lub sob poświęcam godzinę na wyczyszczenie tego co wydawało się być cenne, a z perspektywy czasu już nie jest i powkładanie pozostałych „skarbów” do właściwych folderów)

Jak wykorzystać talent ZBIERANIE w poszukiwaniu pracy

  • ten talent w naturalny pomoże Ci gromadzić informacje o ofertach pracy (najpierw stwórz katalog: gdzie szukam, jakimi kanałami, jakie kryteria uwzględniam…) i nie znudzić się tym procesem. zadbaj by uporządkować te dane – to co Cię może zniechęcić to chaos i trudność w szybkim odnajdywaniu użytecznych informacji.
  • koncentruj się na takich ścieżkach kariery, które pozwolą Ci się zanurzyć w nowej wiedzy i będą premiować twórcze podejście do sytuacji czy problemu – będziesz mieć szansę na wykorzystanie ciągle poszerzanej bazy narzędzi.
  • jeśli jesteś osobą towarzyską to możesz podzielić się zebranymi informacjami z przyjaciółmi – ich opinie mogą być dla Ciebie użyteczne przy podejmowaniu decyzji

Jak błysnąć talentem ZBIERANIE na ROZMOWIE REKRUTACYJNEJ?

  • przygotuj sobie listę Twojego dotychczasowego doświadczenia, mocnych i słabych stron, narzędzi które znasz – taka lista pomoże Ci dobierać komunikaty w czasie rozmowy rekrutacyjnej i nie zapomnisz wspomnieć o wszystkich istotnych i/lub wyróżniających Cię rzeczach
  • podkreśl swoją radość ze zdobywania nowej wiedzy czy informacji oraz dzielenia się nią z innymi
  • opowiedz o tym z jaką lekkością i dokładnością gromadzisz dane czy nowe narzędzia – podaj przykłady
  • w czasie rozmowy wykorzystaj informacje, jakie zgromadziłeś w czasie poszukiwania pracy – pokaż ile wiesz o firmie do której aplikujesz, czy o narzędziach jakie możesz wykorzystać do pracy. Wyszukaj w ofertach słowa klucze i skorzystaj z nich w czasie rozmowy z rekruterem

Jak wykorzystać talent ZBIERANIE w NOWEJ PRACY?

  • ten talent pomoże Ci w czasie pierwszych spotkań czy zebrań tworzyć katalogi z danymi na temat współpracowników lub projektów – a te z kolei przyśpieszą Twój proces „zadomawiania się ” oraz będą pomocne przy skutecznym realizowaniu pierwszych zadań
  • stwórz sobie katalog /arkusz kalkulacyjny, by korzystać z gromadzonych danych

Pobierz pdf do pracy własnej z talentem ZBIERANIE

ZBIERANIE to mój talent nr 2!!! W mojej dwunastce talentów dominujących to „perła w koronie” – uwielbiam go, bo niezwykle mi pomaga na co dzień w pracy (mój zasobnik / narzędziownik pęka w szwach, a do tego bardzo szybko gromadzę informacje o ludziach z którymi buduję relacje 😉 ).

❓A jak jest z Twoim zbieraniem?
❓jest u Ciebie niedojrzałym „śmieciarzem” czy już rasowym „kolekcjonerem”?

Zbieranie / Input®

Jako osoba...

  • jestem osobą, która zbiera przydatne informacje i gromadzi zasoby
  • chomikuję informacje, pomysły i rzeczy, które mogą przydać się mi lub innym
  • wnoszę do zespołu zasobnik pełen pomysłów i narzędzi, które umożliwiają rozwój
  • potrzebuję przestrzeni, w której mogę gromadzić i przechowywać moje „przydasie”
  • uwielbiam pomagać konkretnie i rzeczowo
  • nienawidzę sytuacji, gdy nie mam zasobów, by pomóc innym
  • jestem jak gąbka, która naciąga informacje i narzędzia
  • muszę uważać, by nie stać się śmieciarzem-zbieraczem niepotrzebnych rzeczy

Moje cechy to...

  • pomysłowy
  • kolekcjonujący
  • świadomy przydatności
  • szczodry
  • oczytany
  • rzeczowy
  • badawczy

Poznaj Talent Gallupa

Udostępnij stronę na: