Mój osobisty talent nr 1 💎
Skarb nad skarby, bo powoduje u mnie wewnętrzne poczucie, że nie ma rzeczy niemożliwych, prawie wszystkiego da się bowiem nauczyć.
Jak wygląda w praktyce?
Od zawsze dużo czytam, uwielbiam uczucie jakie towarzyszy rozpoczynaniu kolejnego procesu nabywania wiedzy. Zwłaszcza w obszarach, które są dla mnie ważne z poziomu moich wartości❗ i mojej pracy❗. Można mnie nazwać wiecznym studentem, kimś bez końca się doszkalającym, odkrywcą nowych fascynacji i zainteresowań, a w wielu dziedzinach ekspertem. Nie bez powodu moim pierwszym miejscem pracy była szkoła (choć nie do końca pierwszym, bo najpierw przez rok pracowałam w firmie – gdzie dość szybko nauczyłam się wszystkiego i …zaczęłam się nudzić) – rola nauczyciela ma wpisany nieustanny rozwój (wiedza przedmiotowa, metodyka, neurodydaktyka, psychologia, zarządzanie grupą, przepisy – BHP, RODO, itd. można mnożyć bez końca). A potem te wszystkie szkolenia, webinary, książki zawiodły mnie ścieżką do rozwoju osobistego, w którym zanurzyłam się w pełni i jestem do dziś. Zawsze jednak, gdy ktoś mnie pyta czy będę coachem, trenerem aż do „emerytury” odpowiadam, że jest wysoce prawdopodobne, że nie tylko….;-)
Talent Uczenie się według definicji Instytutu Gallupa
Uwielbiasz się uczyć. Przedmiot, który interesuje cię najbardziej będzie jednak zależeć od tego, jakie inne cechy/talenty cię wyróżniają, jak i od twoich doświadczeń. Niezależnie od przedmiotu Twoich zainteresowań, zawsze będzie pociągał cię proces uczenia się. To właśnie sam proces, bardziej niż treść czy rezultat, najbardziej cię ekscytuje. Wytrwałe i rozważne zmierzanie drogą prowadzącą od ignorancji do kompetencji dodaje ci energii. Dreszcz emocji towarzyszący poznawaniu pierwszych faktów, początkowym próbom odtwarzania czy zastosowania tego, czego się właśnie nauczyłeś/aś. Rośnie śmiałość w wykonywaniu opanowanych już umiejętności, to wszystko bardzo cię pociąga. Ten entuzjazm prowadzi cię do angażowania się w uczenie się (lekcje jogi, gry na pianinie itp.), bądź też uczestnictwa w kursach dokształcających dla dorosłych. Cecha ta pozwala ci zabłysnąć w dynamicznie zmieniającym się środowisku pracy, gdzie zostaniesz poproszony/a o wzięcie na siebie zleceń krótkoterminowych i kiedy oczekuje się od ciebie, że w krótkim czasie zdobędziesz konieczną wiedzę czy umiejętności w zakresie nowych, nieznanych ci dziedzin, by zaraz potem przejść do następnego projektu. Ta cecha Uczenia się niekoniecznie musi oznaczać, że usiłujesz zostać ekspertem w jakiejś dziedzinie, ani tego, że za wszelką cenę chcesz zyskać szacunek, jaki towarzyszy profesjonalistom czy posiadaczom naukowego tytułu. Wynik procesu uczenia się jest mniej ważny niż samo w nim uczestnictwo.
Ten nieustanny pęd do uczenia może mieć również ciemne strony, bo gdy zbliżam się już do finiszu (wiem wszystko z danego zakresu) paradoksalnie zaczynam się nudzić i szukać nowej, fascynującej do odkrywania dziedziny. Potrzebuję więc miejsca, w którym swoją wiedzę będę poszerzać, rozwijać praktycznie bez ustanku. Potrzebuję nowych doświadczeń i informacji. Nie będę produktywna tam, gdzie niczego się już nie muszę uczyć. Jeśli mój talent nie działa dojrzale to uczę się nieustannie, ale nic z tego nie wynika w praktyce – niektórzy stosują tutaj nawet określenie, że można „ćpać wiedzę” – jak każde uzależnienie to też może być destrukcyjne i nieść dużo frustracji (dużo wiedzy, ale mało sprawstwa i praktyki). Wyzwaniem może być też mierzenie wyniku, czy efekty końcowe, bo to nie punkty na finiszu ale droga do mety jest fascynacją talentu UCZENIE SIĘ.
Jak zatem rozwijać swój talent UCZENIE SIĘ?
- Szukaj ról, które wymagają zdobywania nowych kompetencji. Będziesz zadowolony z procesu zdobywania i utrzymywania tych kompetencji, nieustanny rozwój to Twoja ogromna potrzeba.
- Jeśli to możliwe wybierz dziedzinę, w której stale zmieniają się technologie lub przepisy. Wyzwanie, jakim jest nadążanie za tymi zmianami doda Ci energii. To także świetne miejsce by budować swoją pozycję eksperta.
- Praca w której otrzymujesz wynagrodzenie za szybkie wchodzenie w nowe sytuacje i zdobywanie nowych kompetencji lub języków to zdecydowanie dobry pomysł, sprawdzisz się z powodzeniem również w roli doradcy (zewnętrznego lub wewnętrznego)
- Odkryj w jaki sposób uczysz się najefektywniej. Na przykład możesz uczyć się najlepiej, przekazując wiedzę innym – w prezentacjach, tutorialach czy pisząc bloga eksperckiego. A może najlepiej przyswajasz wiedze w pojedynkę i w ciszy – wtedy tak zarządzaj swoim kalendarzem by odpowiednio wyznaczać na to obszar. Najważniejsze by odkryć co wzmacnia proces uczenia się u Ciebie.
- Znajdź sposoby śledzenia postępów w nauce. Jeśli w danej dyscyplinie lub umiejętności istnieją różne poziomy lub etapy uczenia się, poświęć chwilę, aby uczcić swój postęp z jednego poziomu do następnego. Jeśli takie poziomy nie istnieją, stwórz je dla siebie (np. przeczytanie pięciu książek na ten temat lub zrobienie trzech prezentacji na ten temat).
Jak wykorzystać talent UCZENIE SIĘ w poszukiwaniu pracy
- twój talent pozwala szybko poruszać się po rekrutacji, pozwala też zbierać wiele doświadczeń (staże, praktyki, kursy, itp). masz także łatwość sprawdzania różnych opcji i kreatywnego przeszukiwania rynku pracy.
- wyszukuj stanowisk, które w opisie zawierają różnorodne zadania i dają możliwości rozwoju, aby zagwarantować swoje zaangażowanie w pracę.
- RADA: skorzystaj z pomocy doradcy zawodowego lub coacha kariery – dzięki zgromadzonemu przez nich zasobnikowi miejsc, zawodów itp. łatwiej będzie Ci znaleźć miejsce które do Ciebie pasuje.
- nie usztywniaj się – będąc w wiecznym rozwoju, jesteś w nieustannym procesie – pewnie nie ma jednego najlepszego zawodu dla Ciebie, za to istnieje spory zbiór miejsc w którym będzie Ci dobrze, sprawczo i efektywnie.
Jak twój talent wykorzystać na ROZMOWIE REKRUTACYJNEJ?
- podkreśl Twoją niezwykłą łatwość gromadzenia wiedzy i nieustanną gotowość do rozwoju. Jesteś osobą, która nie spoczywa na laurach i bez ustanku łaknie nowych bodźców rozwojowych – z chęcią pójdziesz na szkolenie, zreferujesz potem innym to co najistotniejsze. Wielu ludzi unika dyskomfortu niewiedzy – Ty przeciwnie, traktujesz to jako wskazówkę czego potrzeba się nauczyć.
- w czasie rozmowy kwalifikacyjnej nie bój się zadawać pytania o specyficzne i istotne elementy twojej ewentualnej pracy – zrozumienie w detalu na czym będzie polegać, pomaga Ci wykonywać ją z lekkością i starannością, a rekruterom pokazuje twoje głębokie zainteresowanie i zaangażowanie
- RADA: uczysz się szybko – więc zrób dobry research na temat firmy do której aplikujesz, dowiedz się jak najwięcej i pokaż tę wiedzę w czasie rozmowy. Przestudiuj szczegółowo ich stronę www, miejsca w internecie, sukcesy i porażki, a może nawet skontaktuj poprzez chociażby LinkedIn z osobami, które już tam pracują – zbuduj jak najszerszy obraz tego miejsca. W czasie rozmowy odwołuj się do tych „wyuczonych” informacji – wyróżni Cie to z tłumu kandydatów ubiegających się o tę pozycję.
Jak talent UCZENIE SIĘ wykorzystać W NOWEJ PRACY?
- twój talent pozwala Ci szybko się zorientować na nowym miejscu – zadawaj dużo pytań, ale argumentuj też po co je zadajesz, by nie wyjść na wścibskiego, tylko na zaangażowanego.
- twój talent to wrodzony sposób myślenia, k†óry pociąga za sobą nowe doświadczenia i nowe umiejętności, a to daje zespołowi w którym pracujesz świeżość myślenia i szerszą perspektywę.
- pamiętaj, że praca to nie tylko wiedza i umiejętności, ale przede wszystkim LUDZIE. Dbaj o relacje – dowiedz się więcej o współpracownikach, Klientach, partnerach biznesowych – nie tylko o ich pracy ale o nich samych jako ludziach. Budujesz w ten sposób trwalsze i bardziej wzmacniające relacje, a jednocześnie uczysz się różnorodności i unikatowości każdego człowieka
Pobierz pdf do pracy własnej z talentem UCZENIE SIĘ
- Talent UCZENIE SIĘ to mój talent nr 1.
- Jak jest u Ciebie z tym talentem?
- Kochasz czy wciąż się go uczysz?
Uczenie Się / Learner®
Jako osoba...
- jestem osobą, która odczuwa frajdę z uczenia się, zdobywania nowej wiedzy
- jestem osobą, która odczuwa frajdę z uczenia się, zdobywania nowej wiedzy
- potrzebuję nowych informacji i doświadczeń
- kocham odczuwać na własnej skórze to, co nowe – rozwój, nowe doświadczenia
- nienawidzę sytuacji, w których nic nowego się nie nauczę oraz przemądrzałych ludzi
- nienawidzę sytuacji, w których nic nowego się nie nauczę oraz przemądrzałych ludzi
Moje cechy to...
- ciekawy
- zainteresowany
- żądny wiedzy
- pasjonat
- kompetentny
- zdecydowany