Talent BEZSTRONNOŚĆ według definicji Instytutu Gallupa
Ważna jest dla ciebie równowaga. Jesteś głęboko świadomy/a potrzeby traktowania ludzi w jednakowy sposób, bez względu na ich pozycję w życiu. W związku z tym nie chcesz, aby szala zbytnio przechylała się na czyjąś stronę, ponieważ w twoim przekonaniu prowadzi to do egoizmu i indywidualizmu. Prowadzi to też do świata, w którym ludzie nieuczciwi odnoszą korzyści z powodu swoich znajomości, pozycji lub dzięki temu, że „dali, komu trzeba”. Budzi to w tobie odrazę. Postrzegasz siebie jako osobę, która nie dopuszcza do takich sytuacji. Na przekór światu przywilejów, jesteś przekonany/a, że człowiek najlepiej funkcjonuje w środowisku, w którym zasady są jasne i obowiązują w równym stopniu każdego. W takim środowisku ludzie wiedzą, czego się mogą spodziewać. Jest ono przewidywalne i bezstronne. Jest sprawiedliwe. Każdy ma w nim równą szansę zaprezentowania swoich możliwości.
Jak zatem rozwijać swój talent BEZSTRONNOŚĆ?
- Sporządź listę zasad , według których chcesz/możesz żyć. Zasady te mogą opierać się na pewnych wartościach, które wyznajesz, lub na pewnych zasadach, które uważasz za „niepodlegające negocjacjom” w swojej organizacji. Wbrew intuicji, im bardziej będziesz świadom_ tych zasad, tym bardziej będziesz się czuć komfortowo z indywidualnością w tych granicach.
- Szukaj ról, w których możesz być osobą/siłą sprawczą wyrównującą szanse. W pracy lub w swojej społeczności możesz być liderem, który pomaga zapewnić osobom pokrzywdzonym miejsce, którego potrzebują, aby pokazać swój prawdziwy potencjał.
- Zbuduj reputację osoby doskonale rozpoznającej tych, którzy naprawdę zasługują na uznanie. Upewnij się, że szacunek jest zawsze okazywany tym, którzy naprawdę wykonali pracę. Możesz stać się znan_ jako sumienie swojej organizacji.
- Znajdź rolę, w której możesz egzekwować zgodność z zestawem standardów. Zawsze bądź gotow_ rzucić wyzwanie osobom, które łamią zasady lub „smarują koła”, aby zdobyć nieuczciwą przewagę.
Jak wykorzystać talent BEZSTRONNOŚĆ w poszukiwaniu pracy
- Twój talent pomoże Ci ustalić codzienną rutynę poszukiwania pracy. Możesz sporządzić listę zasad, według których chcesz pracować. Zasady te mogą opierać się na pewnych wyznawanych przez Ciebie wartościach lub regułach, które uważasz za „niepodlegające negocjacjom”.
- Szukaj karier, które odpowiadają Twoim wartościom, osobowości i umiejętnościom. Weź pod uwagę karierę wymagającą przestrzegania jasnego zestawu przepisów, zwłaszcza jeśli trzeba je egzekwować zasady. Stanowiska kierownicze również mogą być ciekawą opcją dla Ciebie, ponieważ sprawiedliwe traktowanie innych jest silną wartością, którą posiadasz.
- Rada: szukaj pracy zgodnej z umiejętnościami i doświadczeniem, które już posiadasz – to znacząco zwiększy Twoją pewność siebie podczas rozmowy o pracę. Jeśli nie masz takiej możliwości, spróbuj znaleźć pracę, w której Twoje umiejętności można przenieść na nowe stanowisko; może to również zwiększyć Twoją pewność siebie.
Jak twój talent wykorzystać na ROZMOWIE REKRUTACYJNEJ?
- Możesz podkreślić swoją umiejętność sortowania informacji i podejmowania słusznych decyzji szybko.
- Podczas rozmów kwalifikacyjnych czujesz się komfortowo, prezentując swoje autentyczne ja, będąc tym samym stała osoba dla każdego, kogo spotkasz. Twoja pewność siebie ujawnia się osobie przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną, kiedy wiesz już, że praca jest zgodna z Twoim systemem wartości.
- Wskazówki: nie zawsze graj bezpiecznie; czasami wyjdź poza swoją strefę komfortu i udaj się do nowej pracy możliwości, jeśli zostaną zaoferowane.
Jak talent BEZSTRONNOŚĆ wykorzystać W NOWEJ PRACY?
• Twoja konsekwencja pozwoli ci zrozumieć historię i kulturę organizacji szybko. Skorzystaj z tego, aby zrozumieć, że pasujesz do przyszłości firmy.
• Pamiętaj, aby pozostać otwartym na nowe możliwości w firmie. Nie pozwól swojemu konsekwencja powstrzymuje Cię przed przystosowaniem się do zmian w miejscu pracy lub szukaniem sposobów w razie potrzeby zrewiduj zasady.
Dyscyplina / Discipline®
Jako osoba...
- jestem osobą, która wydajnie zarządza ograniczonymi zasobami
- lubię mieć plan z wyprzedzeniem i działać wg planu, struktury, schematu
- wnoszę do pracy zespołu dokładność i zorientowanie na detale
- potrzebuję ustrukturyzowanego i uporządkowanego otoczenia
- nie cierpię chaosu, zamieszania i improwizacji
- muszę uważać, by nie stać się nieelastycznym i odrzucającym wszelkie zmiany
Moje cechy to...
- zorientowany na detale
- zorganizowany
- wydajny
- przewidywalny
- dokładny
- zaplanowany
- wypróbowany / sprawdzony