Life Coaching
Coaching to niedyrektywna forma wsparcia. Wg ICF (czyli International Coaching Federation) „coaching to partnerstwo między coachem a klientem w kreatywnym procesie inspirującym klientów do maksymalizacji ich osobistego i zawodowego potencjału.”
Jeśli nigdy nie korzystał_ś z usług coachingowych warto zastanowić się najpierw czy jest to odpowiednia forma wsparcia dla Ciebie (możesz skorzystać z bezkosztowej 20-min konsultacji, w czasie której pomogę Ci określić jakiej formy wsparcia wymaga Twoja potrzeba).
Rzadko kiedy coaching jest jednorazowym spotkaniem – pamiętaj, że to proces, najczęściej obejmujący kilka do kilkunastu sesji. Ile tych sesji będzie potrzeba – omawiamy to na pierwszym spotkaniu i zapisujemy w kontrakcie. Na każdym etapie masz prawo do przerwania lub rezygnacji z procesu. Jeśli zajdzie potrzeba połączenia coachingu z technikami z mentoringu lub konsultacji poinformuję Cię o tym, tak by cały proces był dla Ciebie jasny i przejrzysty.
Z jakimi tematami pracuję najczęściej w procesach coachingowych:
- poprawa równowagi między życiem osobistym a zawodowym – np. masz poczucie, że jesteś „chomikiem w kołowrotku”; że ilość ról i zadań jakie masz jest nie do pogodzenia
- wyznaczanie i osiąganie celów życiowych – np. utkn_ł_ś i nie wiesz co dalej; wiesz czego chcesz ale nadal tego nie osiągasz;
- rozwój osobisty i pewność siebie – np. czujesz że brakuje Ci pewności siebie, asertywności; że gdybyś popracował_ nad sobą to przyspieszyłoby to Twoją karierę;
- zmiana kariery zawodowej – np. jesteś u progu wypalenia zawodowego; Twoje dotychczasowe zajęcie już Cię nie cieszy; szukasz nowego pomysłu na siebie;
- poprawa relacji interpersonalnych – np. nie dogadujesz się z partnerem/dzieckiem; czujesz że kontakty z ludźmi w pracy są dla Ciebie wyzwaniem/obciążeniem;
- zarządzanie stresem i emocjami – np. masz problem w regulacji emocji; nie potrafisz sobie poradzić z codziennym stresem;
- praca nad motywacją i samodyscypliną – np. czujesz, że tym co blokuje Cię jest niska wytrwałość, brak samodyscypliny;
- znalezienie sensu i kierunku w życiu – np. jesteś w punkcie zmiany życiowej/zawodowej i nie bardzo wiesz co dalej;
Poniżej najważniejsze zasady współpracy coachingowej ze mną:
1. Zasada poufności
Sesja coachingowa jest poufna, bezpieczna, szczera, przyjazna i w całości poświęcona Tobie. Jako coach gwarantuję pełną poufność w zakresie naszej współpracy i wszystkiego, co wydarzy się w czasie trwania sesji.
2. Proces coachingu
Spełnione są dwa warunki, aby coaching mógł zaistnieć: jesteś chętn_, aby się rozwijać lub zmieniać, i istnieje przestrzeń między tym, gdzie jesteś obecnie, a tym gdzie zamierzasz się znaleźć.
3. Czas
Nasze spotkania odbywają się w ustalonych terminach. Traktujemy siebie nawzajem tak, jakbyśmy chcieli, aby traktowali nas inni – dotrzymując dat spotkań i ustalonych godzin, okazujemy sobie wzajemny szacunek.
4. Odpowiedzialność
Coach jest osobą, która podąża wraz z Klientem ku jego celom, motywując, inspirując i wspierając go w dokonywanych wyborach. Jednak Ty sam_ generujesz rozwiązania, podejmujesz decyzje i wprowadzasz je w życie, biorąc pełną odpowiedzialność za swoje działania.
5. Cele coachingu
Dla każdej sesji ustalasz cel, w którego osiągnięciu będę Cie wspierać. Proces coachingowy podlega kontraktowaniu, w kontrakcie oznaczam cel Klienta.
6. Zdrowie psychiczne
Na Tobie jako moim Kliencie/ mojej Klientce spoczywa obowiązek rzetelnego informowania mnie o stanie Twojego zdrowia psychicznego oraz o tym, czy jesteś w procesie psychoterapii i /lub przyjmujesz leki przypisane przez lekarza psychiatrę (np. przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, nasenne). Jeśli jesteś pod opieką psychoterapeuty i /lub psychiatry przed rozpoczęciem pracy ze mną powinieneś/ powinnaś zasięgnąć jej/jego/ ich opinii.
Zapisz się na newsletter rozwojowy i obejrzyj darmowy materiał video o talentach Gallupa
Opowiadam w nim o tym czym jest badanie talentów, kiedy jest zrobić, jak wygląda technicznie, jaki raport wybrać i co zrobić z wynikami.